A Term in Turkey Meteoroloji Balonu

Published In: ROOT Created Date: 2016-07-02 Hits: 1897 Comment: 0

Very good prepare and succeed release and get balloon back.

Sorry we dont know much Turkish, so we coppy their website all down.(With their agreement)

You can visit their website: http://www.tc1bln.com/

Merhaba, 

Projenin detaylı anlatımı, üzerindeki uplink downlink frekanslarını ve atılacak bölgenin nihai halini ilerleyen günlerde buradan, ta1fl.com ve ulucaliatam.com sitelerinden bulabilirsiniz. 

Atım günü rüzgar rasatlarına göre mevki seçimi yapılacak olup modülün karaya düşümesi amaçlanmaktadır. Bu sayede uçuş boyu takip edilecek balon düşüş sürecinde de takip ederek indiği nokta tespit edilecek ve bir sonraki proje için bulunmaya çalışılacaktır. 

Projemize tüm amatör telsizciler davetlidir 

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var. Balon Projemizi geleceğimizi emanet edeceğimiz değerli TÜRK GENÇLERİNE armağan ederiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını şimdiden kutluyoruz. Sizlere Amatör Balon Projesinin yapım aşamalarından bahsedeceğim, Bu projeyi tekrarlamamızdaki amaç tamamen tesadüf üzerine bir paylaşım sitesi üzerinde görmem ile başladı. “Hadi bizde yapalım” diye altına yorum yazınca gelen olumlu ve olumsuz yorumlar da beni daha da teşvik etti. 

Projeyi kafamda tasarlamaya başladım. Kargo yükü olarak olarak üzerinde APRS takip sistemi (buna Atilla Abi TA1DX çok kızacak :) APRS bir takip sistemi değildir), Crossband röle ve bir de video kaydı yapan kamera koymayı planladım. 

İlk olarak TA2AWO Semih arkadaşıma böyle bir çalışma yapmak istediğimi ve onun da destek olmasını istedim. Hali hazırda kendisi ile bir yerli üretim APRS igate projesi üzerinde çalışmaktayız. O proje bitiminde de detayları sizlerle paylaşacağız. 

Projeden Aziz Bey (TA1E) ya bahsettim ve kendisi daha önce projeyi gerçekleştiren Hüdaverdi Bey (TA7OM) ile irtibata geçersem faydalı bilgiler alabileceğimi söyledi. Bende aynen öyle yaptım. Kendisi ile hemen temas edip tecrübelerini dinledim ve proje boyunca sorularım oldukça sık sık kendisini rahatsız ettim :) 3 Mart 2016 da İstanbul Meteoroloji 1.Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettim ve Meteoroloji Balonu atılma sırasında gözlemledim. Kendilerine buradan birkez daha teşekkür ediyorum. Çok misafirperver karşılayıp epey bilgi verdiler. Meteoroloji Balonu Atım Videosuizlemek için tıklayın. 

Balon-ProjemiziBalon-Projemizi

Balon-Projemizi

 

Aziz Bey (TA1E) bu arada KEGM ile Çağrı işareti alınması konusunda yardımcı oldu. Öncelik ile belirlediğimiz Çağrı işareti TC23NSN idi fakat APRS ekranına sığmamasından dolayı TC23NS olarak belirledik. Bazı DIGI lerin bu işareti rakam grubundan tekrarlamayabileceğini düşünerek bir yedek işaret daha almaya karar verdiK. TC1BLN işareti en garantisi dedik ve günün anlam ve önemini belirten “23 NİSAN KUTLU OLSUN” ibaresini de BEACON COMMEND olarak yazmayı planladık. 22 Nisan güncellemesi Rasatlara göre balonun şimdilik atılma mevkisi Yalova Bursa civarında olacaktır. Tahmini düşüş noktası Sakarya civarı olabilir. Crossband da kullanılmak üzere (balon dinlemesi) RX 433.500Mhz 88.5 ton ile TX 145.500 Mhz kullanacağız. IARU Band planında simplex olan bu frekansları tercih etmemizdeki amaç kullanım kolaylığı sağlamaktır. Bu sayede bir çok amatör arkadaşımızı el, mobil ve sabit cihazlarından kolay bir şekilde gireceğini düşünmekteyim.

Balon-Projemizi

Tahmini uçuş süresinin 2 saat civarı olacağını düşünürsek QSO larımızı diğer arkadaşlarımızıda düşünerek kısa sürede tutmayı unutmayalım. 

APRS den takip edecek arkadaşlar TC1BLN işareti ile findu sitesinden yada kendi programları üzerinden uçuş izini takip edebilirler. 

Sistem her 30 sn de bir beacon atmaktadır. Aynı zamanda sıcaklık ve irtifa bilgisini de telemetri olarak takip edebilirsiniz. Modül üzerinde iki adet kamera çalışacak olup uçuşu takip edeceklerdir. 

predict.habhub.org sitesinin tahminlerini baz alarak yaptığım denemeler sonucu atış mevkisini YALOVA olarak belirledik. Harita konumu http://goo.gl/maps/jH4MYeRT6R42 Atış saatini lokal saat itibari ile 11-12 arası olacak şekilde planladık. 

Herhangi bir aksilik yaşanmadığı taktirde balonun uçuş güzergahı aşağıdaki gibi olup patlama noktası İZMİT, düşüş noktası ADAPAZARI şeklinde tahmin edilmektedir. 

 taktirde-balonun

Atıma iştirak etmek isteyen arkadaşlar kendi imkanları ile gelebilirler. Bizim çıkış planımız Pendik İDO iskelesinden 9 hareket ile Yalova İskeleye geçip atış alanına konuşlanma şeklinde olacaktır. 

23 Nisan

Bugün gerçekleştirdiğimiz TC1BLN Çağrı işaretli Amatör Telsiz faaliyetine gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim. 

Günün özeti şu şekildedir, Kutulama ve kablolama çalışmasını sabah 4 e kadar sürmüş olup sabah 8 kalkış 8:30 hareket ile Semih Öztürk arkadaşımla buluşup Pendik İDO iskelesine geçtik. Gemi 930 da hareket etti. Yaklaşık 50 dakikalık yolculuğun ardından Yalovaya vardık. Yalova ya inince ilk içimiz kırtasiye aramak oldu. İki adet 50 cm lik cetvel alıp saat 1030 gibi atış yapacağımız yer olan TAŞKÖPRÜ mevkisine geçtik. 

Resimlerde de gördüğünüz üzere ıssız diye tabir edebileceğimiz atış için uygun, meraklı misafirlerden uzak, zemini düz, etrafında ağaç elektrik hattı olmayan güzel bir konum.

Balon-Projemizi

Balonumuza çer çöp batmasın diye önce brandamızı sermekle başladık ve malzemelerimiz arabadan indirdik. Helyum tüpümüze manometre ve basınç düşürücü regülatörü takıp önceden balonun boyununa göre hazırladığım hortumu bağladık. Paraşütün iplerinin düşüş anında karışmasın diye "+" şeklinde sabitlediğimiz cetvelin uçlarındaki deliklerden geçirdik ve altına modülümüzü bağladık.

Karışan balon ipimizi ayıklamakla biraz vakit kaybettikten sonra ipimizi paraşüte bağladık ve sıra balonumuzu şişirmeye geldi. Sabah evden çıkarken almayı unuttuğum hassas terazi yerine balonun kaldırma kuvvetini test etmek için yarım dolu su şişesi ile test ettik. Toplam ağırlığımız 680 gr olarak aklımda kaldığı için 750 gr lık bir yükü kaldırması bizim için yeterliydi. 

Sıra balonumuzu şişirmeye geldi. Düşük basınç ile yaklaşık 5-6dk şişirme işlemi sürdü. Bu arada altına su şişemizi bağlayıp kaldırma testini gerçekleştirdik. Zaman zaman esnekliğini, gerginliğini yoklayıp yerde patlamaması için yokladık. Su şişemiz havalanmaya başlayınca gaz akışını kestik ve balonun boyun kısmını önce uzunlamasına sonra da enine katlayıp iki cırt ile sabitledik. 

Ardından diğer ucunda paraşütümüz ve kargomuzun olduğu ipe sıkıca bağladık. Tüm bu işlemleri yaparken bir sürü telefona cevap verdik ve birçoğunu da açamadım. Kusura bakmayın artık... Yaklaşık olarak 1220 ile balonumuzu kendisine iyi uçuşlar dileyerek saldık. 

Uçuş http://predict.habhub.org/ sitesindeki rüzgar tahminleri ile bire bir örtüşen bir rota çizdi. 

Crossband üzerinden Bursa Istanbul İzmit Adapazarı ve Bolu ile konuştuk. 

APRS izini saat 1320 de henüz bilemediğimiz bir nedenden dolayı malesef kaybettik. Son aldığımız data İzmit merkezin yaklaşık 20 Km kuzeyinde ve 12000 m yükseklikte doğusal yönde 90 km/s hızla giderken kaydettik. 

APRS beaconın susması ardından 1350 ye kadar crosband üzeründen Sakarya ve Bolu ile konuşmalarımız devam etti. Bu süre zarfında ortalama 90 km/s ile yarım saat uçtuğunu düşünerek. Muhtemel iniş bölgesi olan Sapanca Gölü 20 30 km kuzeyinde arama çalışmalarına başladık. 

Arama çalışmalarına Istanbul'dan gelen arkadaşlar ve bölgenin yerel amatör telsizcileri de destek verdiler. Buluşup kısa bir briefing ardından bölgede dağılıp halen çalıştığını düşündüğüz crossband üzerinden sinyal gönderip dönüş kontrol ederek aramaya başladık.

APRS izini saat

Bu arada balon göreniniz oldu mu ? Turuncu paraşütü var 

İndiği bölge çok geniş olduğu için güzel bir göl kenarı bulup beslenme faaliyetlerine devam ettik. İstanbul ekibine teşekkürler Güzel bir mangal ardından "S" ler çizerek Kaynarca, Kandıra Izmit üzerinden eve döndük. Artık bölgedeki muhtar, jandarma ve çobanlardan gelecek haberleri beklemeye başladık. 

Bu etkinlikte emeği geçen tüm arkadaşlara başta Semih Öztürk olmak üzere teşekkür ederim. Bir sonraki projede tekrar buluşmak dileği ile esen kalın. 

Leave A Comment

Captcha